Na ulicy Bartyckiej w Warszawie powstają nowoczesne urządzenia i instrumenty naukowe umieszczane w sztucznych satelitach oraz sondach międzyplanetarnych.

Nie mamy, jako kraj, powodu do kompleksów – to jest technika, kosmiczna w pełnym tego słowa znaczeniu. Wysoki poziom światowy, a bywa nawet wyraźnie lepsze od wyrobów konkurencyjnych.

Oczywiście mniejsza jest skala. Ilościowo. No ale przy tak znikomych nakładach na naukę, jak w Polsce ... Trzymajmy kciuki za twórców, ich osiągnięcia w tych skromnych warunkach mogą naprawdę zaimponować. . 

Urządzeń powstało już kilkadziesiąt. 

Niektóre z nich zostały wysłane nawet w kierunku Saturna i jego księżyca Tytana, stanowiąc integralną część międzynarodowej sondy CASSINI. Spoglądając na tą odległą planetę pamiętajmy iż krążą wokół niej instrumenty naukowe wykonane w Warszawie.


CHOMIK - to nazwa polskiego penetratora geologicznego, którego przeznaczeniem było pobranie próbek gruntu księżyca Marsa o nazwie Phobos. Miały zostać odesłane na Ziemię. Był to newralgiczny element rosyjskiej sondy międzyplanetarnej Fobos-Grunt. Misja nie powiodła się i polski przyrząd ugrzązł razem z resztą rosyjskiej sondy na orbicie wokółziemskiej.

Wybór polskiego urządzenia został dokonany po chłodnej analizie kryteriów merytorycznych. Wysłanie takiej sondy to setki milionów dolarów. Jak istotne jest dopracowanie pobierania gruntu przekonali się  Japończycy po swojej śmiałej misji Hayabusa ... Na Ziemię wróciły skromne ilości próbek odległej planetoidy.
 


 

W montażu jest też polski satelita LEM. Jego zadaniem będą obserwacje astrofizyczne z orbity wokółziemskiej.

 


W Centrum Badań Kosmicznych (CBK) Polskiej Akademii Nauk, przy ulicy Bartyckiej 18 byliśmy popołudniem 31 stycznia 2012. Przyjechaliśmy w czwórkę: Pirx, Carcinka, Kacper Gizbo i Paweł Pietkun. Rozmowę prowadził Paweł, udokumentowała Carcinka oraz Kacper Gizbo.

Zapraszam do obejrzenia pierwszej części naszego reportażu z Laboratorium Mechatroniki i Robotyki Satelitarnej CBK. 

 

https://www.youtube.com/watch?v=l6dxrz9n3Ts

 

Temat będzie kontynuowany. Chcielibyśmy przedstawić więcej z dorobku instytutu. Pomimo raczej spartańskich warunków osiągnięcia polskich astronomów są wysoko oceniane w świecie nauki.